ნორვეგია პირველი ქვეყანაა, სადაც EV-ები ბენზინზე მომუშავე მანქანებს აჭარბებს
ნორვეგია გახდა პირველი ქვეყანა მსოფლიოში, სადაც ელექტრომობილების რაოდენობა ბენზინზე მომუშავე მანქანების რაოდენობას აჭარბებს. მონაცემებს ნორვეგიის საგზაო ფედერაცია აქვეყნებს.
ქვეყანაში რეგისტრირებული 2.8 მილიონი სამგზავრო ავტომობილიდან, 26.3% სრულად ელექტროა. თუმცა, დიზელის ავტომობილები კვლავ ყველაზე დიდ წილს იკავებს და შეადგენს ნორვეგიაში რეგისტრირებული მანქანების მესამედზე მეტს.
„სამგზავრო ავტომობილების პარკის ელექტრიფიკაცია სწრაფად ვითარდება და ნორვეგია მიდის იმისკენ, რომ გახდეს პირველი ქვეყანა, სადაც ელექტრომობილები დომინირებენ,“ - განაცხადა OFV-ის დირექტორმა. მან ასევე იწინასწარმეტყველა, რომ 2026 წლისთვის ქვეყანაში ელექტრომობილები დიზელის მანქანებს გადააჭარბებს.
ნორვეგიის მთავრობა მიზნად ისახავს ახალი ბენზინისა და დიზელის მანქანების გაყიდვების შეწყვეტას მომდევნო წლიდან.

Norway is the first country where EVs outsell gas-powered cars
Norway has become the first country in the world where the number of electric cars exceeds that of gas-powered vehicles, according to data published by the Norwegian Road Federation (OFV).
Out of the 2.8 million registered passenger cars in the country, 26.3% are fully electric. However, diesel vehicles still hold the largest share, accounting for more than a third of all registered vehicles in Norway.
"The electrification of the passenger car fleet is progressing rapidly, and Norway is on track to become the first country where electric vehicles dominate," - said OFV’s director. He also predicted that by 2026, electric cars will outnumber diesel vehicles in the country.