Nissan და Honda 2030 წლისთვის ახალ ელექტრომობილს გამოუშვებენ
იაპონურმა ავტომწარმოებლებმა გამოაცხადეს ყოვლისმომცველი ალიანსი Tesla-სთან, ჩინურ ავტომწარმოებლებთან კონკურენციის მიზნით.
კომპანიებმა შეთანხმებას მიაღწიეს ელექტრომობილების პროგრამული უზრუნველყოფის ერთობლივად შემუშავებასა და ერთმანეთისთვის ბატარეების მიწოდებაზე. ორივე აღმასრულებელმა დირექტორმა ახსენა მომავალში კაპიტალური პარტნიორობის შესაძლებლობა.
"თუ ახლა არ ვიმოქმედებთ, ვერ დავეწევით ახალ მოთამაშეებს." - განაცხადა Honda-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა ტოშიჰირო მიბემ ტოკიოში გამართულ ერთობლივ პრესკონფერენციაზე.
პარტნიორობაში ასევე ჩაერთვება Mitsubishi Motors, რაც შექმნის კოალიციას Toyota-სთან დასაპირისპირებლად, რომელსაც ალიანსები აქვს Mazda-სთან, Subaru-სთან და Suzuki-სთან. Honda-ს ცალკე ერთობლივი საწარმო აქვს Sony-სთან, რომელიც 2026 წლისთვის ჩრდილოეთ ამერიკაში მაღალტექნოლოგიური ელექტრომობილების გამოშვებას გეგმავს.
Nissan-ის გენერალურმა დირექტორმა მაკოტო უჩიდამ ხაზი გაუსვა, რომ ალიანსი Renault-სთან ევროპაში გაგრძელდება, ხოლო პარტნიორობა Honda-სთან სხვა რეგიონებზე იქნება ორიენტირებული.

Nissan and Honda to Launch New EV by 2030
Nissan and Honda have announced plans to introduce a new electric vehicle (EV) by the end of the decade. The two Japanese carmakers revealed a comprehensive alliance aimed at competing with Tesla and Chinese automakers.
The companies agreed to develop EV software together and supply each other with batteries. Both chief executives mentioned the possibility of a future capital partnership.
“If we don’t act now, we won’t be able to catch up with the new players.” - said Honda’s chief executive Toshihiro Mibe at a joint press conference in Tokyo.
The partnership will also involve Mitsubishi Motors, creating a coalition to challenge Toyota, which has alliances with Mazda, Subaru, and Suzuki. Honda has a separate joint venture with Sony, planning to launch a software-focused EV in North America by 2026.
Nissan’s CEO, Makoto Uchida, emphasized that the alliance with Renault in Europe will continue, while the partnership with Honda will focus on other regions.