Ford-i F-150 Lightning-ის წარმოებას დროებით აჩერებს
Ford Motor Company-მ განაცხადა, რომ F-150 Lightning ელექტრო პიკაპის წარმოებას 2025 წლამდე აჩერებს. Ford-ის Rouge Electric Vehicle Plant-ზე წარმოება შეჩერდება 15 ნოემბერს და განახლდება 6 იანვარს.
CBS MoneyWatch-ისთვის მიცემულ განცხადებაში Ford-მა აღნიშნა: „ჩვენ განვაგრძობთ წარმოების რეგულირებას გაყიდვების ზრდისა და მომგებიანობის ოპტიმალური ბალანსისთვის.“
ავტომწარმოებელმა ასევე განაცხადა, რომ დროებით დაითხოვს დაახლოებით 730 საათობრივ თანამშრომელს, თუმცა ყველა მათგანი არ დარჩება უქმად მთელი წარმოების შეჩერების პერიოდში.
Ford-მა ორი წლის წინ დაიწყო F-150 Lightning-ის წარმოება, რაც ელექტრომობილების ბაზარზე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო, და MotorTrend-მა მას 2023 წლის საუკეთესო სატვირთო მანქანის წოდება მიანიჭა. თუმცა, გაყიდვების შემცირების საპასუხოდ, Ford-მა გასულ წელს Lightning-ის ფასი რამდენიმე ათასი დოლარით შეამცირა.

Ford Motor Company has announced it will suspend production of the F-150 Lightning electric pickup until 2025. Production at Ford's Rouge Electric Vehicle Plant will pause on November 15 and is scheduled to resume on January 6.
In a statement to CBS MoneyWatch, Ford stated, "We will continue to adjust production for the optimal balance of sales growth and profitability."
The automaker also mentioned it will temporarily lay off approximately 730 hourly workers, though not all employees will be affected for the entire duration of the production halt.