BYD-ის მოგება 11.5%-ით გაიზარდა
ჩინურმა ელექტრომობილების მწარმოებელმა BYD-მა მესამე კვარტალში წმინდა მოგების 11.5%-ით ზრდა დააფიქსირა, რასაც მთავრობის მიერ სავაჭრო სტიმულების მხარდაჭერით გაძლიერებული გაყიდვების დინამიკა განაპირობებს. კომპანიის წმინდა მოგება ივლის-სექტემბრის პერიოდში 11.6 მილიარდ იუანს ($1.63 მილიარდი) მიაღწია. წლიურ ჭრილში, BYD-ის წმინდა მოგება 18.1%-ით გაიზარდა და 25.2 მილიარდ იუანს მიაღწია.
მესამე კვარტალში კომპანიის შემოსავალი წლიურად 24%-ით გაიზარდა და 201.1 მილიარდ იუანს ($28.24 მილიარდი) მიაღწია. BYD-მა Tesla-ს პირველად აჯობა კვარტალური შემოსავლის მიხედვით მას შემდეგ, რაც 2022 წელს ბენზინის ძრავიანი ავტომობილების წარმოება შეწყვიტა.
BYD-ის მანქანებმა წელს ჩინეთში ელექტრომობილებისა და პლაგ-ინ ჰიბრიდების საერთო გაყიდვების ერთ მესამედზე მეტი შეადგინა.
BYD-ი, რომელიც თავის მანქანების 90%-ზე მეტს ადგილობრივად ყიდის, წლიური გაყიდვების სამიზნეს ზრდის და ექსპორტის გაორმაგებას 450,000 მანქანამდე გეგმავს. კომპანია აგრძელებს გაფართოებას ევროპულ ბაზრებზე და მესამე კვარტალში საზღვარგარეთ გაყიდვები 32.6%-ით გაზარდა.

BYD's Profit Increased by 11.5%
Chinese electric vehicle maker BYD reported an 11.5% increase in net profit in the third quarter, driven by strong sales momentum supported by government-backed trade incentives. The company’s net profit reached 11.6 billion yuan ($1.63 billion) in the July-September period. Year-over-year, BYD's net profit rose 18.1% to 25.2 billion yuan.
In the third quarter, the company’s revenue grew 24% year-over-year to 201.1 billion yuan ($28.24 billion), marking the first time BYD outperformed Tesla in quarterly revenue since ceasing production of gasoline-powered vehicles in 2022.
BYD vehicles represented over one-third of total electric and plug-in hybrid vehicle sales in China this year.
With more than 90% of its sales within China, BYD is raising its annual sales target and aims to double exports to 450,000 vehicles. The company is also expanding into European markets, achieving a 32.6% increase in overseas sales in the third quarter.