BYD-ი აზერბაიჯანში ელექტრო ავტობუსების წარმოებას იწყებს
Electrify Azerbaijan-მა და ჩინეთის BYD Company Limited-მა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას აზერბაიჯანში სამგზავრო ავტობუსების პარკის მოდერნიზაციის შესახებ. შეთანხმება მოიცავს ელექტრო ავტობუსების შეძენას, მათი სერვისის უზრუნველყოფას და ელექტრო ავტობუსების ადგილობრივი წარმოების დაწყებას აზერბაიჯანში.
BYD-ი გეგმავს $60 მილიონის ინვესტიციას აზერბაიჯანში, რათა 2026 წლისთვის შექმნას საწარმოო ობიექტები მსუბუქი ელექტრო სატვირთოებისთვის, მუნიციპალური მომსახურებისთვის განკუთვნილი ელექტრომობილებისთვის და ელექტრო სამგზავრო მანქანებისთვის. ასევე, 2028 წელს დაიწყება ბატარეების წარმოება. კომპანიას 2025 წლისთვის ასევე დაგეგმილი აქვს სათადარიგო ნაწილების ადგილობრივი წარმოების დაწყება, ხოლო 2030 წლისთვის ავტობუსების წარმოების ხარჯების 40%-ის ლოკალიზაციაა დაგეგმილი.
BakuBus-ი 160 ელექტრო ავტობუსს და 100 დამტენ სადგურს შეიძენს BYD-ისგან, რომლებიც 2024 წლის ოქტომბრისთვის ბაქოში სრულად ამოქმედდება.
2016-2023 წლებში ბაქოს სამგზავრო ავტობუსების პარკის 61%-ზე მეტი განახლდა, ხოლო მათი 76% თხევადი ბუნებრივი აირით (LNG) მუშაობს. 2028 წლისთვის პარკის სრული ელექტრიფიკაციაა დაგეგმილი.

BYD Starts Production of Electric Buses in Azerbaijan
Electrify Azerbaijan Company and China's BYD Company Limited have signed an agreement to modernize Azerbaijan’s passenger bus fleet. The agreement covers the purchase of electric buses, their servicing, and the initiation of local electric bus production in Azerbaijan.
BYD plans to invest $60 million in Azerbaijan to establish production facilities for light electric trucks, municipal electric vehicles, and electric passenger cars by 2026. Additionally, energy storage battery production will begin in 2028. The company also aims to start local production of spare parts by 2025, with plans to localize 40% of bus production costs by 2030.
BakuBus will acquire 160 electric buses and 100 charging stations from BYD, with full operational capacity expected in Baku by October 2024.
Between 2016 and 2023, more than 61% of Baku's passenger bus fleet was renewed, with 76% of the buses running on liquefied natural gas (LNG). Full electrification of the fleet is planned by 2028.