Audi-სა და SAIC-ის პირველი EV ბაზარზე 2025 წელს გამოჩნდება
2025 წელს Audi და SAIC ერთობლივად შექმნილ პირველ ელექტრომობილს წარადგენენ ჩინეთის ბაზარზე. ახალ ბატარეაზე მომუშავე ელექტრომობილი (BEV) ოფიციალურად 2024 წლის ნოემბერში წარსდგება.
SAIC, ჩინეთის ყველაზე დიდი სახელმწიფო ავტომწარმოებელია, რომელიც ცნობილია როგორც ყოფილი ბრიტანული ბრენდის MG მფლობელი. თუმცა, SAIC-ის მთავარი შემოსავლის წყარო უცხოურ ავტომწარმოებლებთან თანამშრომლობაა. ამჟამად, SAIC თანამშრომლობს Volkswagen-თან და GM-თან, ასევე მართავს თავის ელექტრომობილის ბრენდებს, როგორიცაა Rising Auto და IM Motors.
Audi-სა და SAIC-ის ელექტრომობილის შესახებ
Audi-სა და SAIC-ის თანამშრომლობის შესახებ პირველადი ინფორმაცია 2023 წელს გავრცელდა. თავდაპირველად გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ახალი ელექტრომობილი დაფუძნებული იქნებოდა iO Origin პლატფორმაზე, რომელიც შეიმუშავა IM Motors-მა, SAIC-ისა და Alibaba-ს ერთობლივმა ბრენდმა. თუმცა, 2024 წლის მაისში Audi-მ ოფიციალურად დაადასტურა, რომ მისი ახალი ელექტრომობილები შეიქმნება Advanced Digitized Platform (ADP) პლატფორმაზე. ეს მნიშვნელოვანი გაუმჯობესებაა Audi-ს PPE პლატფორმასთან შედარებით.
Deutsche Welle China-ს ცნობით, Audi-სა და SAIC-ის პირველი ელექტრომობილი იქნება საშუალო ზომის EV. აღსანიშნავია, რომ ახალ BEV-ზე არ იქნება Audi-ს ტრადიციული ოთხი რგოლის ლოგო, რაც გამოარჩევს ჩინეთში წარმოებულ მოდელებს გერმანიაში წარმოებულებისგან.

Audi and SAIC's First EV to Launch in 2025
In 2025, Audi and SAIC will present their first jointly developed electric vehicle to the Chinese market. This new battery electric vehicle (BEV) will be officially unveiled in November 2024.
SAIC, China's largest state-owned automaker, is known for owning the former British brand MG. However, its primary revenue comes from partnerships with foreign automakers. Currently, SAIC collaborates with Volkswagen and GM, in addition to managing its own electric vehicle brands, such as Rising Auto and IM Motors.
About the Audi and SAIC Electric Car
News of the Audi-SAIC collaboration first emerged in 2023. Early reports suggested that the new EV would be built on the iO Origin platform developed by IM Motors, a joint venture between SAIC and Alibaba. However, in May 2024, Audi officially confirmed that the new electric cars would be constructed on the Advanced Digitized Platform (ADP), marking a significant improvement over Audi's older PPE platform.
According to Deutsche Welle China, the first Audi-SAIC electric car will be a mid-size EV. Interestingly, the new BEV will not feature Audi’s traditional four-ring logo, distinguishing these China-made models from those produced in Germany.