რომელ ქვეყნებში ჯდება ელექტრომობილების დამუხტვა ყველაზე იაფი?
European Alternative Fuels Observatory-ის ახალი კვლევის თანახმად, ისლანდიასა და პორტუგალიაში ელექტრომობილების დამუხტვა ყველაზე იაფი ჯდება.
კვლევის ფარგლებში ორგანიზაციამ გამოთვლებისთვის საორიენტაციოდ ტიპური, Tesla Model 3-ის სწრაფი დამუხტვის სესია აიღო, რადგან სწორედ ეს მოდელია ევროპის რიგით მეორე ყველაზე პოპულარული ელექტრომობილი, Model Y-ის შემდეგ. EAFO-ს მკვლევრებმა შეისწავლეს 25-წუთიანი პერიოდი, რა დროშიც ელექტრომობილის ბატარეა 10%-დან 80%-მდე იმუხტება. საჯარო სადგურებიდან ტარიფების შესახებ კი ინფორმაცია პროვაიდერებისგან გამოითხოვეს.
აღმოჩნდა, რომ Tesla Model Y-ის დამუხტვა ყველაზე იაფი ისლანდიაში ჯდება, სადაც ყოველ 100 კმ-ზე ფასი €2.89-ია, რაც შეეხება პორტუგალიას, აქ 100 კმ-ს დაფარვა €3.18 დაგიჯდებათ. TOP სამეულს ფინეთი ხურავს, სადაც იგივე დისტანციის გასავლელად სწრაფი დამუხტვის სადგურით €4.63-ად ისარგებლებთ.
კვლევის ანგარიშში ნათქვამია, რომ ბაზრის სიმცირის მიუხედავად, ისლანდიაში ელექტრომობილებზე მოთხოვნა მზარდია, განსაკუთრებით დედაქალაქში. ქვეყანაში განახლებადი რესურსების სიმრავლე კი დამტენებზე დაბალი ფასების შენარჩუნებას უწყობს ხელს.
ტარიფებს შორის განსხვავება რამდენიმე ფაქტორით აიხსნება, რომელთა შორისაცაა ელექტროენერგიის ფასები, სახელმწიფო გადასახადები, სამთავრობო პოლიტიკა და, მათ შორის, განახლებად ენერგორესურსებზე წვდომაც. შესაბამისად, ქვეყნებში, სადაც სახელმწიფო ბეგარა მაღალია, ან ელექტროენერგიისთვის იმპორტზე არიან დამოკიდებული, ელექტრომობილების დამუხტვა უფრო ძვირი ღირს.
რაც შეეხება დამტენი სადგურების რაოდენობას, ამ მხრივ ევროპის ლიდერი ნიდერლანდებია, სადაც საჯაროდ ხელმისაწვდომი 154 000 ელექტროდამტენია დამონტაჟებული. მეორე ადგილზე გერმანიაა 130 828 დამტენით, სამეულს კი საფრანგეთი 127 530 სადგურით ხურავს.

Which Countries Have the Cheapest EV Charging Costs?
According to a new study by the European Alternative Fuels Observatory (EAFO), charging electric cars is the cheapest in Iceland and Portugal.
In the study, the organization used a typical fast charging session of a Tesla Model 3 as a reference point for calculations, as it is the second most popular electric car in Europe, after the Model Y. EAFO researchers examined the cost of a 25-minute charging session—enough to charge an electric car battery from 10% to 80%. Data on tariffs from public charging stations were collected from various providers.
The findings revealed that charging a Tesla Model Y is the cheapest in Iceland, where it costs only €2.89 per 100 km. In Portugal, the cost is €3.18 per 100 km, while Finland ranks third with a cost of €4.63 per 100 km for fast charging.
Despite Iceland’s small market, demand for electric cars is growing, especially in the capital, Reykjavík, the report noted. The country’s abundance of renewable energy resources helps keep charging prices low.
The differences in charging tariffs between countries are explained by several factors, including electricity prices, government taxes, policies, and access to renewable energy. In countries where taxes are higher or electricity is largely imported, charging electric cars tends to be more expensive.
As for the number of charging stations, the Netherlands leads Europe with 154,000 public EV charging stations, followed by Germany with 130,828 chargers and France with 127,530 stations.