როგორია ელექტრომობილების სადგურების გეოგრაფია საქართველოში
E-space-ს გენერალურმა დირექტორმა, დავით იოსავამ BMGTV-ს გადაცემაში „საქმიანი დილა“ ელექტრომობილების დამუხტვის ტენდენციებზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ თბილისის მასშტაბით, დაახლოებით 60-70 დამტენია დამონტაჟებული, მათგან 10 კი სწრაფი დამტენია.
„მზარდია როგორც ელექტრო მანქანების რაოდენობა, ისე დამტენების რაოდენობაც. ვერ ვიტყვი, რომ თანაზომიერად, მაგრამ ინტერესი ჩნდება, ახალი კომპანიებიც იქმნება და იმედი მაქვს, რომ გეოგრაფია, რომელიც თბილისშია ლოკალიზებული, დედაქალაქს გაცდება. როდესაც წახალისებას ვახსენებთ, სახელმწიფოს მხრიდან არანაირი წახალისება ყოფილა. ერთი წელია დაერთების საფასურის განახევრების პროგრამა მუშაობს, მაგრამ ეს არის თავიდან საინსტალაციო ხარჯები. შემდეგ ტარიფები კომპანიებისთვის უფრო ძვირია, შესაბამისად, ამოღების პერიოდი ძალიან იზრდება, რადგან ტექნოლოგიაც ძალიან ძვირია.
დამტენების დამონტაჟების კუთხით, საცხოვრებელ კომპლექსებში მოთხოვნამ ძალიან წამოიწია წინ. თუმცა, როდესაც ერთი დამტენი მწყობრიდან გამოდის, ადგილზე სიგიჟე ხდება, რადგან იმ ერთ დამტენზე ბევრი ადამიანია დამოკიდებული. ეს ერთი დამტენი უნდა გახდეს 10 ალბათ, რომ საკმარისი იყოს და ეს ადამიანები არ იყვნენ ამ ერთ დამტენზე დამოკიდებული.
წინ წამოიწია ჰორეკა სექტორმაც. პროექტირებისას, როდესაც ადგილზე ერთი დამტენი უნდა დამონტაჟდეს, გაყვანილობას აკეთებენ ხუთი დამტენისთვის, რომ სამომავლოდ უფრო ნაკლები ხარჯი იყოს. დაახლოებით 60 კვტ-იანი დამტენის პარამეტრით, 20-დან 30 წუთამდე რომ ავიღოთ, 15-დან 20 ლარამდე ღირს. კურსით თუ ვიმსჯელებთ, ნორვეგიასთან ახლოს ვართ“, - აცხადებს კომპანიის წარმომადგენელი.
მისივე განმარტებით, კომპანიებისთვის საშეღავათო ტარიფების ამოქმედება, სულ მცირე 1 წლით მაინც, სექტორს წაახალისებს და პროექტი ბევრისთვის უფრო საინტერესო გახდება.
"ჩვენი პრობლემა არის ძირითადად მაღალსართულიან შენობებთან. შესაბამისად, ყველას არ აქვს გარაჟი, რომ საკუთარი სატენით ისარგებლოს შესაბამისად, საზოგადოებრივი დამტენით სარგებლობა უწევს.
ტემპი, რომელიც აკრეფილი გვაქვს. ელექტრომობილების რაოდენობა ქვეყანაში გაიზარდა. თვეში დაახლოებით 100 ელექტრო მანქანა შემოდის. ამასთან, გაიზარდა მანქანების ღირებულებაც. შესაბამისად, ინფრასტრუქტურა თუ არ დაეწია, სადღაც ეს სიტუაცია გაიჭედება. ბარიერია, რადგან ადამიანი მანქანას ყიდულობს, რომელსაც ვერ ტენი ან რიგში დგახარ ბუნებრივია, რომ ბარიერია. ახალ მანქანას 50 კვტ. არ ჰყოფნის, საჭიროა 100-150 კვტ. სიმძლავრე, რაც საკმაოდ ძვირი ჯდება. ჩვენთან უნდა გამოჩნდეს რამე წამახალისებელი პროგრამა ან საშეღავათო ტარიფები. სულ მცირე 1 წლიანი საშეღავათო ტარიფების პროგრამა რომც იყოს, პროექტი უკვე საინტერესო იქნება“, - განაცხადა დავით იოსავამ.

What is the Geography of EV Stations?
Davit Iosava, the general director of E-space, discussed the charging trends for electric vehicles (EVs) during the BMGTV program "Business Morning." He mentioned that around 60-70 chargers have been installed in Tbilisi, with 10 of them being fast chargers.
"Both the number of electric cars and charging stations is increasing. While the growth isn't exactly proportional, there's growing interest in EVs, with new companies emerging. My hope is that the geographical spread of charging stations, currently concentrated in Tbilisi, will extend beyond the capital. When we talk about incentives, there hasn’t been much government support. For the past year, there’s been a program to halve connection fees, but this only covers initial installation costs. Following that, tariffs are higher for companies, which significantly increases the payback period because the technology is expensive."
Demand for chargers in residential complexes has also been rising.
"However, when one charger goes offline, it causes chaos because many people rely on that single charger. Ideally, one charger should become ten to meet demand and prevent dependency on just one."
The HoReCa (hotel, restaurant, and café) sector has also shown interest in charging infrastructure.
"When planning for one charger, wiring for five chargers is often installed to reduce future costs. For example, using a 60 kW charger for 20 to 30 minutes costs about **15 to 20 GEL. Compared to global rates, we are close to Norway," - Iosava noted.
He emphasized that introducing preferential tariffs for companies, even for just one year, would encourage more investment in the sector and make such projects more attractive.
"Our biggest challenge is with high-rise buildings. Not everyone has a garage to install their own charger, so many people rely on public chargers."
He also pointed out that the number of electric cars in Georgia is growing, with around 100 electric cars being imported each month.
"The cost of cars has also increased. If the infrastructure doesn't keep pace, this could become a bottleneck. It's a barrier because people are buying cars that they can't charge or are forced to wait in queues. For newer cars, 50 kW charging is insufficient; they require 100-150 kW, which is quite expensive. We need incentive programs or preferential rates. Even a one-year preferential tariff program could make a big difference," - Iosava concluded.