რამ განაპირობა აზერბაიჯანში EV-ების იმპორტის მატება?
აზერბაიჯანში გადასახადებისა და საბაჟო ტარიფებისგან გათავისუფლებამ ბოლო წლებში ჰიბრიდული და ელექტრომობილების იმპორტის მნიშვნელოვანი ზრდა გამოიწვია. ამის შესახებ აზერბაიჯანის ციფრული განვითარების და ტრანსპორტის მინისტრის მოადგილე რაჰმან ჰუმატოვმა კლიმატის მოქმედების კვირეულის ფარგლებში ბაქოში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაზე განაცხადა.
„ჩვენი ერთ-ერთი ყველაზე ამბიციური პროექტი არის საზოგადოებრივი ტრანსპორტის ელექტრიფიკაცია. მომდევნო თვეში 160 ახალი ელექტროავტობუსის ჩაშვება მხოლოდ დასაწყისია და მოსალოდნელია, რომ მათი რაოდენობა მომავალ წლებში მნიშვნელოვნად გაიზრდება,“ - აღნიშნა ჰუმატოვმა.
მან ასევე ისაუბრა აზერბაიჯანის მიერ დასახულ გეგმებზე, რომლებიც ნახშირბადის ემისიების შემცირებასა და მდგრადი განვითარების ხელშეწყობას ემსახურება. ამაში შედის: ქვეყნის საავიაციო ფლოტის გაფართოება, მეტროს ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაცია, აზერბაიჯანის რკინიგზისთვის თანამედროვე ელექტრომატარებლების შეძენა, რკინიგზის ქსელის ელექტრიფიკაცია და რკინიგზის მარშრუტებზე უფრო ეკოლოგიური ტრანსპორტის უზრუნველყოფა.

What Caused the Increase in EV Imports in Azerbaijan?
Tax and tariff exemptions in Azerbaijan have resulted in a significant rise in the import of hybrid and electric vehicles in recent years. Rahman Hummatov, Deputy Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan, announced this at an international conference in Baku during Climate Action Week.
"One of our most ambitious projects is the electrification of public transport. The introduction of 160 new electric buses next month is just the beginning, and we expect their number to grow significantly in the coming years," - Hummatov said.
He also highlighted Azerbaijan’s plans aimed at reducing carbon emissions and promoting sustainable development. These initiatives include expanding the country's aviation fleet, modernizing metro infrastructure, acquiring modern electric trains for Azerbaijan Railways, electrifying the railway network, and ensuring greener transport options on railway routes.