Toyota და Suzuki ახალი ელექტრო SUV-ის გამოსაშვებად პარტნიორობას აძლიერებენ
Toyota და Suzuki აცხადებენ, რომ მათი პარტნიორობა გაძლიერდა და ისინი ერთობლივად შეიმუშავებენ ახალ ელექტრო SUV-ს, რომელსაც Suzuki აწარმოებს და Toyota-ს მიაწვდის.
2025 წლის გაზაფხულზე წარმოება დაიწყება Suzuki Motor Gujarat-ის ქარხანაში ინდოეთში. ეს იქნება პირველი ელექტრო ავტომობილი, რომელიც Suzuki-სა და Toyota-ს OEM თანამშრომლობის ფარგლებში გამოვა.
ახალი მოდელი ექსკლუზიურად ელექტრო იქნება, უზრუნველყოფს მორგებულ მართვას, გაფართოებული სვლის დიაპაზონსა და ფართო ინტერიერს. გარდა ამისა, იგი აღჭურვილი იქნება ოთხივე წამყვანი თვლით (4WD) რთულ გზებზე გაუმჯობესებული მართვისთვის.
„Suzuki მიაწვდის ჩვენს პირველ BEV-ს Toyota-ს გლობალურად. მოხარული ვარ, რომ ჩვენი თანამშრომლობა ასე განვითარდა,“ - განაცხადა Suzuki-ს პრეზიდენტმა, ტოშიჰირო სუზუკიმ. „მიუხედავად იმისა, რომ კონკურენტები ვართ, ჩვენ ვიმუშავებთ ერთად, რათა სოციალური პრობლემები გადავწყვიტოთ, მათ შორის კარბონ ნეიტრალობის მიღწევა მრავალმხრივი მიდგომით.“
ახალი BEV SUV გლობალურად გაიყიდებa, რაც Suzuki-სა და Toyota-ს შესაძლებლობას მისცემს, გაფართოვდნენ მზარდ SUV ბაზარზე კონკურენტული, სრულად ელექტრო მოდელით.
Suzuki-სა და Toyota-ს წინა თანამშრომლობამ უკვე შექმნა წარმატებული ერთობლივი მოდელები, ხოლო ახალი ინიციატივა კიდევ უფრო გააძლიერებს მათ პარტნიორობას, რათა მსოფლიო ელექტრომობილობის გამოწვევებსა და შესაძლებლობებს ერთობლივად უპასუხონ.

Toyota and Suzuki Strengthen Partnership to Launch New Electric SUV
Toyota and Suzuki announced that they are strengthening their partnership to jointly develop a new electric SUV, which Suzuki will manufacture and supply to Toyota.
Production is set to begin in the spring of 2025 at Suzuki’s Motor Gujarat plant in India, marking the first electric vehicle launched under the OEM collaboration between Suzuki and Toyota.
This new model will be exclusively electric, offering refined handling, extended driving range, and a spacious interior. Additionally, it will feature four-wheel drive (4WD) for improved performance on challenging roads.
“Suzuki will supply our first BEV to Toyota globally. I am pleased that our cooperation has grown in this way,” said Suzuki’s President, Toshihiro Suzuki. “While we remain competitors, we will work together to address societal challenges, including achieving carbon neutrality through a multi-pronged approach.”
The new BEV SUV will be sold globally, providing Suzuki and Toyota with the opportunity to enter the growing SUV market with a competitive all-electric model.
Previous collaborations between Suzuki and Toyota have already resulted in successful joint models, and this new initiative will further strengthen their partnership as they work together to meet the challenges and opportunities in global electric mobility.