Lucid-ი აქციების გაყიდვით $1.67 მლრდ-ის მოზიდვას გეგმავს
ელექტრო ლუქს სედანის მწარმოებელმა Lucid Group-მა, რომელსაც ფინანსური პრობლემები აქვს, განაცხადა, რომ აპირებს დაახლოებით $1.67 მილიარდის მოზიდვას 637 მილიონი აქციის კომბინირებული საჯარო შეთავაზებისა და კერძო განთავსებით.
გადაწყვეტილება Lucid-მა მას შემდეგ მიიღო, რაც მისი აქციების ფასი 16.5%-ით დაეცა. ეს კი ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია 2 ივლისის შემდეგ. კომპანია ელოდება საოპერაციო დანაკარგს $765 მილიონიდან $790 მილიონამდე.
ფინანსების მოზიდვის სტრატეგიის ფარგლებში, Lucid-ი 262 მილიონზე მეტი აქციის საჯაროდ შეთავაზებას გეგმავს, პარალელურად კერძო განთავსებისთვის ხელშეკრულებას გააფორმებს Ayar Third Investment-თან, რომელიც საუდის არაბეთის საჯარო საინვესტიციო ფონდის (PIF) და Lucid-ის უმსხვილესი აქციონერის შვილობილია, რათა გაყიდოს დაახლოებით 375 მილიონი აქცია.
მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული კაპიტალის ინვესტიცია ხელს შეუწყობს ლიკვიდურობის გაზრდას, ზოგიერთი ანალიტიკოსი ამას გაფრთხილებად მიიჩნევს.
Lucid-ი გეგმავს, რომ საჯარო შეთავაზებიდან და კერძო განთავსებიდან მიღებული თანხები გამოიყენოს ზოგადი კორპორატიული მიზნებისთვის, კაპიტალური ხარჯებისთვის და სამუშაო კაპიტალის უზრუნველსაყოფად მიმდინარე ოპერაციების მხარდასაჭერად.

The financially struggling electric luxury sedan maker, Lucid Group, announced plans to raise approximately $1.67 billion through a combined public offering and private placement of 637 million shares.
Lucid made this decision following a 16.5% drop in its share price, reaching its lowest level since July 2. The company anticipates an operating loss between $765 million and $790 million.
As part of its fundraising strategy, Lucid intends to offer more than 262 million shares to the public, while also entering into a private placement agreement with Ayar Third Investment, an affiliate of Saudi Arabia's Public Investment Fund (PIF) and Lucid’s largest shareholder, to sell approximately 375 million shares.
While this capital raise will help boost liquidity, some analysts view it as a cautionary sign.
Lucid plans to use the proceeds from the public offering and private placement for general corporate purposes, capital expenditures, and working capital to support ongoing operations.