GM-ი EV ბატარეების წარმოების გასაძლიერებლად $625 მილიონს აბანდებს
General Motors-ი ლითიუმის მოპოვების პროექტში, EV-ების ბატარეების წარმოების გასაძლიერებლად აშშ-ში $625 მილიონის ინვესტიციას განახორციელებს. ავტომწარმოებელმა სამთო კომპანიასთან, Lithium Americas-თან პარტნიორობა უვე გამოაცხადა, რათა განავითარონ Thacker Pass-ის ობიექტი ნევადის შტატში.
ინვესტიცია სტრუქტურირებულია, როგორც $430 მილიონის პირდაპირი გადახდა GM-ისგან და დამატებითი $195 მილიონის საკრედიტო ხაზი ობიექტის მშენებლობის დასაფინანსებლად. საკრედიტო კომპონენტის ჩართვა უზრუნველყოფს ენერგეტიკის დეპარტამენტის $2.3 მილიარდიანი სესხის მიღებას პროექტის მხარდაჭერისთვის.
„EV-ის ძირითადი ნედლეულის, როგორიცაა ლითიუმი, აშშ-ში მომწოდებლებისგან მიღება დაგვეხმარება ბატარეის უჯრედების ხარჯების მართვაში და სამუშაო ადგილების შექმნაში“, - განაცხადა GM-ის გლობალური შესყიდვებისა და მიწოდების ჯაჭვის უფროსმა ვიცე-პრეზიდენტმა, ჯეფ მორისონმა.
„GM-ის ინვესტიცია აჩვენებს მათ უწყვეტ მხარდაჭერას და გვეხმარება $2.3 მილიარდიანი ენერგეტიკის დეპარტამენტის სესხის უზრუნველყოფაში”, - აღნიშნა Lithium Americas-ის გენერალურმა დირექტორმა, ჯონათან ევანსმა.

General Motors (GM) is set to invest $625 million in a lithium mining project in the U.S. to enhance EV battery production. The automaker has announced a partnership with mining company Lithium Americas to develop the Thacker Pass facility in Nevada.
The investment consists of a $430 million direct payment from GM and an additional $195 million line of credit to finance the facility's construction. The inclusion of this credit component secures a $2.3 billion loan from the Department of Energy to support the project.
“Securing key EV raw materials like lithium from U.S. suppliers will help us manage battery cell costs and create jobs,” - said Jeff Morrison, GM’s senior vice president of global procurement and supply chain.
“This investment from GM shows their ongoing support and helps us obtain the $2.3 billion Department of Energy loan,” - said Jonathan Evans, CEO of Lithium Americas.