ფორდის დაბრუნება ფორმულა 1-ში
ორი ათწლეულის შემდეგ, Ford-ი კვლავ ბრუნდება ფორმულა 1-ში, Red Bull Powertrains-თან მრავალწლიანი ტექნიკური პარტნიორობის ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს ახალი თაობის ჰიბრიდული ძრავის განვითარებას, რომლის დებიუტიც 2026 წლის სეზონზე შედგება.
აღნიშული თანამშრომლობის მეშვეობით, Red Bull Ford-ის ძრავები Oracle Red Bull Racing-ისა და Scuderia AlphaTauri-ის ავტომობილებს 2026 წლიდან მინიმუმ 2030 წლამდე გაუწევს უზრუნველყოფას.
„ეს ფორდის მოტორსპორტის ისტორიაში ახალი და შთამბეჭდავი თავის დასაწყისია, რომელიც დაიწყო მაშინ, როცა ჩემმა დიდმა პაპამ გაიმარჯვა რბოლაში, რაც დაეხმარა ჩვენი კომპანიის დასაწყებად,” – განაცხადა Ford-ის აღმასრულებელმა თავმჯდომარემ, ბილ ფორდმა. „მსოფლიო ჩემპიონ Oracle Red Bull Racing-თან ერთად, Ford-ი ბრუნდება სპორტის უმაღლეს დონეზე, ჩვენი ინოვაციის, მდგრადობის და ელექტრიფიკაციის ტრადიციის გლობალურ არენაზე წარმოსაჩენად.“
2023 წლიდან ფორდმა და Red Bull Powertrains-მა დაიწყეს ახალი ძრავის განვითარება, რომელიც შეესაბამება 2026 წლის ტექნიკურ რეგულაციებს და მოიცავს 350 კილოვატის ელექტროძრავს და ახალ, სრულად მდგრადი საწვავისთვის განკუთვნილ შიდაწვის ძრავს.
Ford-ის პრეზიდენტმა და აღმასრულებელმა დირექტორმა, ჯიმ ფარლიმ განაცხადა: „Ford-ის დაბრუნება ფორმულა 1-ში Red Bull Racing-თან ერთად ზუსტად შეესაბამება ჩვენი კომპანიის მიმართულებას - ინოვაციურ, ელექტრიფიკაციაზე ორიენტირებულ და თანამედროვე ავტომობილებზე. ფორმულა 1 იქნება ინოვაციების გაზიარებისა და ახალი მომხმარებლების მოზიდვის ეკონომიური პლატფორმა.“
Ford-ი მხარს დაუჭერს ჩემპიონატის გუნდს ტექნიკურ სფეროებში, როგორიცაა შიდაწვის ძრავის განვითარება, ბატარეის და ელექტროძრავის ტექნოლოგიები.
2026 წელს Ford-ი ერთადერთი მწარმოებელი იქნება, რომელიც მონაწილეობს სხვადასხვა რბოლის კატეგორიებში, როგორიცაა WEC და IMSA (მათ შორის Le Mans 24 საათი Mustang GT3-ით), WRC M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1-ით, Baja 1000 Ranger Raptor-ით და Bronco-თ, NASCAR, NHRA და Supercars-ით Mustang-ით. Ford აგრძელებს მოტორსპორტის მეშვეობით ინოვაციების წინსვლას და ამ პარტნიორობით მოიტანს ახალ ტექნოლოგიებს Ford-ის მომავალი ელექტრომობილებისთვის.

Ford's Return to Formula 1
After two decades, Ford is making its way back to Formula 1 in a multi-year technical partnership with Red Bull Powertrains to develop a next-generation hybrid power unit set to debut in the 2026 season.
Through this partnership, Red Bull Ford power units will equip Oracle Red Bull Racing and Scuderia AlphaTauri cars from 2026 through at least 2030.
"This marks the beginning of a thrilling new chapter in Ford’s motorsport story, which started when my great-grandfather won a race that helped launch our company," said Ford Executive Chairman Bill Ford. "Together with world champions Oracle Red Bull Racing, Ford returns to the pinnacle of the sport to showcase our tradition of innovation, sustainability, and electrification on a global stage."
Starting in 2023, Ford and Red Bull Powertrains have been working on developing an engine that aligns with the 2026 technical regulations, featuring a 350-kilowatt electric motor and a fully sustainable combustion engine.
Ford President and CEO Jim Farley said, “Ford’s return to Formula 1 with Red Bull Racing perfectly aligns with our vision for innovative, electrified, and modern vehicles. Formula 1 will serve as a highly effective platform for driving innovation and engaging new customers.”
Ford will bring its technical expertise to the championship team in areas like internal combustion engine development, battery technology, and electric drive systems.
By 2026, Ford will be the only manufacturer competing across a variety of racing categories, including WEC and IMSA (with Mustang GT3 in Le Mans 24 Hours), WRC with M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1, Baja 1000 with Ranger Raptor and Bronco, as well as NASCAR, NHRA, and Supercars with Mustang. Ford continues to leverage motorsport for innovation, and this partnership will accelerate new technologies for future Ford electric vehicles.