ელექტრომობილები ფილმებში: მზარდი როლი დიდ ეკრანზე
ავტომობილები კინემატოგრაფიის განუყოფელი ნაწილი იყო მისი დასაწყისიდანვე. ლეგენდარული Aston Martin-ები “ჯეიმს ბონდის” ფილმებში და სწრაფი მანქანების მოდელები “ფორსაჟის” სერიებში ხიბლავენ მაყურებელს მთელი მსოფლიოს მასშტაბით. ახლა კი, როცა ელექტრომობილები (EV) უფრო და უფრო პოპულარული ხდება, მათ თავიანთი ადგილი უკავიათ ტელევიზიასა და კინოში. ნახეთ, როგორ ვითარდება EV-ები ფილმებში:
Gridserve-ის მონაცემებით, 2010 წლიდან დღემდე, ელექტრომობილების რიცხვი კინოში 2,967%-ით გაიზარდა. 2010 წელს მხოლოდ სამი EV გამოჩნდა დიდ ეკრანზე, ხოლო 2022 წელს ეს რიცხვი გაიზარდა 92-მდე.
Tesla Model S ყველაზე ხშირად გვხვდება ეკრანზე, რაც გასაკვირი არაა, რადგან ის დიდი ბრიტანეთის ყველაზე გაყიდვადი ელექტრომობილია. Model S 75 სხვადასხვა ფილმშია ნაჩვენები.
კვლევა ასევე აჩვენებს, რომ ფილმებში EV-ების ნახევარი ჰეჩბეკის მოდელია. ჯერჯერობით მხოლოდ ორი ელექტრო პიკაპი გამოჩნდა ფილმებში, რაც ლოგიკურია, რადგან პიკაპების არჩევანი ბაზარზე საკმაოდ შეზღუდულია.
EV-ებმა მნიშვნელოვანი როლი ითამაშეს რამდენიმე ჰოლივუდის ბლოკბასტერებში. “რკინის კაცში”, ტონი სტარკი (რომელსაც რობერტ დაუნი უმცროსი ასახიერებს) მართავს Tesla Roadster-ს და Audi R8 e-tron-ს. Audi e-tron ასევე გვხვდება “რკინის კაცი 2”-ში, “რკინის კაცი 3”-ში, “კაპიტანი ამერიკა: სამოქალაქო ომში” და “შურისმაძიებლები: დასასრული”-ში. “შურისმაძიებლებში” ტონი სტარკი მართავს ჰიბრიდ Acura NSX კონცეპტუალურ მანქანას.
Tesla Model S, რომელიც ყველაზე ხშირად ჩნდება კინოში, ნაჩვენებია The Kingsman (2015) და Fifty Shades of Grey (2015) ფილმებში. Nissan Leaf გამოჩნდა ფილმებში Parental Guidance (2012) და The Babysitter: Killer Queen (2020). 2019 წელს Nissan Leaf-მა მთავარი როლი შეასრულა მაიკლ დაუზის Stuber-ში, სადაც Uber-ის მძღოლი Nissan Leaf-ს მართავს.
ფილმში "ბარბი" (2023), მარგო რობის პერსონაჟი მართავს ვარდისფერ Chevrolet Blazer EV-ს.
2023 წლის დასაწყისში, Netflix-მა და General Motors-მა გამოაცხადეს თანამშრომლობა GM-ის კამპანიის "Everybody In" ფარგლებში, რომელიც ხელს უწყობს ელექტრომობილების ფართო მოხმარებას. Netflix გეგმავს გაზარდოს EV-ების გამოჩენა თავის წარმოებებში.
GM მიაწვდის ელექტრომობილებს Netflix-ის შოუებისთვის, როგორიცაა Love Is Blind, Queer Eye და Unstable. მაგალითად, Chevrolet Bolt EUV გამოჩნდება Love Is Blind-ში, GMC Hummer EV-ი Pickup Queer Eye-ში, ხოლო Cadillac LYRIQ-ი Unstable-ში.
Netflix-ისა და GM-ის პარტნიორობით და EV-ების მზარდი როლით ბლოკბასტერებში, EV-ების მომავალი კინოინდუსტრიაში ნათელია. რაც უფრო მეტი ადამიანი იყენებს EV-ებს რეალურ ცხოვრებაში, მათი ეკრანზე გამოსახვა უფრო მეტად გაიზრდება, რაც ელექტრომობილებს ტელევიზიასა და კინოში მუდმივ ადგილს დაუმკვიდრებს.

Electric Cars in Movies: A Growing Role on the Big Screen
Cars have been an integral part of cinema since its early days. Iconic vehicles like the Aston Martins in the James Bond series and the fast cars in the Fast & Furious franchise have captivated audiences worldwide. Now, as electric vehicles (EVs) grow in popularity, they are increasingly taking center stage in television and films. Here's a look at how EVs are evolving on the big screen:
According to Gridserve, the number of EVs in films has skyrocketed by 2,967% since 2010. In 2010, only three EVs appeared in movies, but by 2022, that number had surged to 92.
The Tesla Model S is the most frequently featured EV, which isn’t surprising given its status as the UK's best-selling electric car. The Model S has appeared in 75 different films.
The study also reveals that half of the EVs seen in movies are hatchback models. So far, only two electric pickups have made it to the big screen, which is understandable given the limited availability of electric pickups on the market.
EVs have played significant roles in several Hollywood blockbusters. In Iron Man, Tony Stark (portrayed by Robert Downey Jr.) drives a Tesla Roadster and an Audi R8 e-tron. The Audi e-tron also features in Iron Man 2, Iron Man 3, Captain America: Civil War, and Avengers: Endgame. In The Avengers, Stark drives a hybrid Acura NSX concept car.
The Tesla Model S, the most commonly seen EV in cinema, appears in Kingsman: The Secret Service (2015) and Fifty Shades of Grey (2015). The Nissan Leaf has also made appearances in Parental Guidance (2012) and The Babysitter: Killer Queen (2020). In 2019, the Nissan Leaf starred in Michael Dowse’s Stuber, where an Uber driver uses the electric car.
In Barbie (2023), Margot Robbie’s character drives a vibrant pink version of a Chevrolet Blazer EV
In early 2023, Netflix and General Motors announced a partnership as part of GM's "Everybody In" campaign, promoting the widespread adoption of electric vehicles. Netflix plans to increase the presence of EVs in its original productions.
GM will supply electric vehicles for Netflix shows such as Love Is Blind, Queer Eye, and Unstable. For instance, the Chevrolet Bolt EUV appears in Love Is Blind, the GMC Hummer EV in Queer Eye, and the Cadillac LYRIQ in Unstable.
With this Netflix-GM partnership and the growing presence of EVs in blockbuster films, the future of electric vehicles in the film industry looks promising. As more people adopt EVs in real life, their on-screen representation will continue to rise, solidifying their place in movies and television.