ელექტრომანქანები სულ უფრო მეტ ქვეყანაში ხდება პოპულარული
ელექტრომანქანები სულ უფრო მეტ ქვეყანაში ხდება პოპულარული. მიუხედავად ბევრ მათგანში ინფლაციისა და შესყიდვების სტიმულირების კლებისა, ელექტრომობილების გლობალური გაყიდვები კვლავ მაღალია. ამის შესახებ ინფორმაცია „თიბისი კაპიტალის“ ბაზრის გლობალურ მიმოხილვაშია მოცემული.
კვლევის თანახმად, 2024 წლის პირველ კვარტალში, 2023 წლის ამავე პერიოდთან შედარებით, გაყიდვები დაახლოებით 25%-ით გაიზარდა.
„2023 წელს ელექტრომობილების გაყიდვების უმეტესი ნაწილი ჩინეთზე, ევროპასა და შეერთებულ შტატებზე მოდის. სანამ ელექტრომანქანების ბაზრის წილი განვითარებად ეკონომიკებში შედარებით დაბალია, მათი შემდგომი ზრდის პოტენციალზე არაერთი ფაქტორი მიუთითებს,“ - ნათქვამია კვლევაში.

EVs are steadily advancing toward becoming a mainstream product in more countries
Electric cars are becoming popular in more and more countries. Despite inflation and declining purchase incentives in many of these countries, global sales of electric vehicles remain strong. This information is provided in the global overview of the "TBS Capital" market.
According to the study, in the first quarter of 2024, compared to the same period in 2023, sales increased by about 25%.
"In 2023, the majority of electric car sales came from China, Europe, and the United States. While the market share of electric cars in developing economies is relatively low, a number of factors point to their potential for further growth," - the study said.