BYD 2026 წლიდან თურქეთში ავტომობილების წარმოებას დაიწყებს
ჩინურმა ავტომწარმოებელმა BYD-მა განაცხადა, რომ 2026 წლიდან თურქეთში დაიწყებს მსუბუქი ავტომობილების წარმოებას, რაც 1 მილიარდი დოლარის ინვესტიციის ნაწილია. პროექტი მიზნად ისახავს დამატებითი იმპორტის ტარიფების თავიდან აცილებას და ევროპის ბაზრებზე უფრო ადვილ წვდომას. შეთანხმება, რომელიც დაადასტურა თურქეთის მრეწველობისა და ტექნოლოგიის მინისტრმა მეჰმეთ ფათიჰ კაჩირმა, მოიცავს საწარმოს აშენებას, რომლის წლიური სიმძლავრე 150,000 ავტომობილი იქნება.
BYD აქტიურად აფართოებს გლობალურ პოზიციებს და ოპერირებს 100-ზე მეტ ქვეყანაში და რეგიონში. ევროპა კომპანიისთვის მთავარ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც მისი მოგება, ცნობილია, რომ ათჯერ აღემატება ჩინეთის მაჩვენებელს. თუმცა, ევროკავშირის და თურქეთის დამატებითი იმპორტის ტარიფებმა მნიშვნელოვანი ბარიერები შექმნა BYD-ის ზრდისთვის.
ამ გამოწვევების დასაძლევად, BYD აშენებს საწარმოს თურქეთში, რომელიც საშუალებას მისცემს კომპანიას თავიდან აიცილოს ადგილობრივი ტარიფები და ისარგებლოს თურქეთის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებებით ევროკავშირთან.
საწარმოს მშენებლობის შეთანხმება ხელმოწერილია თურქეთის პრეზიდენტის რეჯეფ თაიფ ერდოღანის და BYD-ის თავმჯდომარისა და აღმასრულებელი დირექტორის ვანგ ჭუანფუს მიერ. სრული ამოქმედების შემდეგ, ქარხანა ყოველწლიურად 150,000 ავტომობილს აწარმოებს, რაც დააკმაყოფილებს როგორც ადგილობრივ მოთხოვნას, ასევე გაამყარებს ექსპორტს ევროპაში.

BYD to Begin Manufacturing Cars in Turkey by 2026
Chinese automotive giant BYD has announced plans to start manufacturing passenger cars in Turkey by 2026, as part of a $1 billion investment project aimed at avoiding import duties and gaining easier access to European markets. The agreement, confirmed by Turkey’s Minister of Industry and Technology Mehmet Fatih Kacir, includes building a manufacturing plant with an annual capacity of 150,000 vehicles.
As the world’s largest producer of new energy vehicles (EVs and PHEVs), BYD is rapidly expanding its global presence, operating in over 100 countries and regions. Europe is a key market for the company due to its high profitability, which is reportedly ten times greater than in China. However, recent additional import duties imposed by the EU, along with Turkey’s 40% tariff on Chinese cars, have created obstacles for BYD’s growth in the region.
To navigate these challenges, BYD is establishing a manufacturing plant in Turkey, which will allow the company to bypass local tariffs and benefit from Turkey’s Free Trade Agreements with the EU, thus avoiding additional European tariffs. The new plant will also house an R&D center and is expected to employ up to 5,000 people.
The construction agreement was signed by Turkish President Tayyip Erdogan and BYD Chairman and CEO Wang Chuanfu.