სამხრეთ კორეა EV-ების ბატარეების სერტიფიკაციას დააჩქარებს
სამხრეთ კორეის მთავრობამ განაცხადა, რომ აპირებს ელექტრომობილების (EV) ბატარეების სერტიფიკაციის პროგრამის დაჩქარებას.
ამის მიზეზი გასულ თვეში მომხდარი დიდი ხანძარია, რომელიც ინჩონის საცხოვრებელი კომპლექსში გაჩნდა. გაჩერებულ Mercedes-Benz EQE-ში, რომელსაც ჩინური Farasis Energy-ის მიერ წარმოებული ბატარეები ჰქონდა, მოხდა აალება. ხანძრის ჩაქრობას რვა საათი დასჭირდა და დაზიანდა დაახლოებით 140 ავტომობილი.
იმავე თვეს მოხდა სხვა ინციდენტიც, როცა Kia EV6-ს ცეცხლი გაუჩნდა, რომელსაც სამხრეთ კორეის SK On Company-ის მიერ მოწოდებული ბატარეები ჰქონდა.
Სწორედ ამ მიზეზების გამო, სამხრეთ კორეის მთავრობამ განაცხადა, რომ BEV ბატარეების სერტიფიკაციის პროგრამას ოქტომბრამდე დაასრულებს. Პროგრამა უზრუნველყოფს, რომ ყველა ბატარეით მომუშავე ელექტრომობილი აკმაყოფილებდეს მინიმალურ უსაფრთხოების მოთხოვნებს.
რედაქტორის კომენტარი: იხილეთ სტატია, თუ რა განსხვავებაა BYD-ის ბატარეებსა და ბაზარზე არსებულ სხვა ბატარეებს შორის.

The South Korean government has announced plans to expedite its electric vehicle (EV) battery certification program in response to growing safety concerns following a series of spontaneous fires.
Last month, a significant fire broke out in an Incheon apartment complex, originating from a parked Mercedes-Benz EQE equipped with batteries made by China’s Farasis Energy. The blaze took eight hours to extinguish and destroyed approximately 140 vehicles.
In a separate incident during the same month, a Kia EV6 with batteries supplied by South Korea’s SK On Company also caught fire in a parking lot.
To address these safety concerns, the government announced over the weekend that it would move up its BEV battery certification program to October, aiming to ensure that all battery electric vehicles meet the required safety standards.
Editor's Note: See the article for a comparison of BYD batteries with other batteries on the market.